Skip to content

Flavoniody – najpozoruhodnejšie rastlinné zlúčeniny

Oberanie ostružín, čučoriedok, čistenie cvikle a podobné aktivity majú jedno spoločné.. Poriadne vám zafarbia dlaň aj všetko čoho sa dotknete  Verím, že sa to stalo už aj vám a poznáte ten pocit keď to nie a nie zmyť a vyprať. Ak áno tak ste práve narazili na poklad prírody – FLAVONOIDY. Poklad, ktorý sa do konca 60. rokov nazýval vitamín C2. Lekárska veda mimoriadne pokročila, ale napriek tomu je až zarážajúce ako pribúdajú alergie, cukrovky, onkologické ochorenia dokonca aj u detí. Niečo z našich organizmov citeľne chýba. O dôležitosti vitamínu C vedia už aj malé deti, čo je skvelé, ale  kľúčovej úlohe flavonoidov pre naše zdravie, imunitu a obranyschopnosť organizmu sa dostáva menej pozornosti. 

flavonoidy (1)

Flavonoidy sú najpozoruhodnejšie rastlinné zlúčeniny, ktoré sa tvoria len v ovocí a zelenine a do dnešného dňa sa ich nedarí synteticky vyrobiť a možno je to aj dobré. Vieme ich dostať do organizmu jedine konzumáciou dostatočného množstva ovocia, zeleniny a korenín. Tu ale prichádza problém! Spôsoby pestovania a čoraz nižšia kvalita bežne dostupných ovocí a zelenín……


A presne tu ponúka riešenie firma Flavon.

Aký vplyv majú Flavonoidy na váš organizmus?

Flavonoidy patria k najpozoruhodnejším rastlinným zlúčeninám, aké sa v prírode bežne vyskytujú. Ich obrovský potenciál spočíva najmä v prevencii a doplnkovej liečbe civilizačných ochorení, ktoré by človek mal čo najrozumnejšie využiť vo svoj prospech, a preto do ich výskumu odborníci vkladajú veľkú nádej a fascinujú ich účinky. Flavonoidy sú zodpovedné za krásne sfarbenie kvetov, a plodov ovocia a zeleniny, a v niektorých prípadoch aj za ich ochranu pred nepriateľmi či ultrafialovým žiarením. Čo je ale dôležitejšie, je množstvo ich pozitívnych účinkov na zdravie človeka. A je až šokujúce koľko ich je. Výskumy naznačujú celé spektrum priaznivých účinkov, akými môžu flavonoidy pôsobiť na ľudský organizmus, čo súvisí najmä s tým, že majú schopnosť ovplyvňovať funkciu mnohých dôležitých enzýmov. Potláčajú zápal, chránia telo pred mikróbmi, vírusmi a nádorovým bujnením, pôsobia ako antioxidanty. Potláčajú tvorbu karcinogénov v tele a uľahčujú ich odstraňovanie z organizmu, chránia pečeň, tlmia alergické reakcie, môžu mať tiež analgetický účinok.

Takisto priaznivo ovplyvňujú hormonálnu rovnováhu, pomáhajú pri liečbe obezity a metabolických porúch, znižujú riziko srdcovocievnych ochorení. Dokážu zlepšiť zrak, pamäť, dokonca aj obmedziť tvorbu zubného kazu a potlačiť nežiaduce účinky chemoterapeutík. V posledných rokoch sa výskum venuje práve kapacite flavonoidov znižovať výskyt chronických ochorení, najmä ochranným účinkom na srdce a cievy, protinádorovým a neuroprotektívnym účinkom. Využitie nachádzajú aj v kozmetike,
napríklad ako zložky krémov proti vráskam alebo celulitíde. Obnovujú prirodzený stav buniek, brzdia degeneratívne procesy ochranou proti následkom oxidačného stresu. Neresorbované flavonoidy sa vylučujú močom a stolicou ako iné prirodzené zvyšky potravy.